medytacja kwietniowa

Submitted by ad on Mon, 03/16/2009 - 14:22

Medytacja miesiąca

lipiec 2018

Sat Nam, jestem Nirvair Singh Khalsa i oto jesteśmy w miesiącu lipcu. Będziemy znów robili kriję z lat siedemdziesiątych – z 1977 ­ z trzeciego stycznia 1977 roku. Warto wejść do Biblioteki Nauk Yogi Bhadżana i obejrzeć oraz posłuchać tych wykładów – są zdumiewające. Miały one na mnie ogromny i wspaniały wpływ – byłem wtedy 27-letnim facetem. Kiedy wracam do tych wykładów, dalej robią na mnie one ogromne wrażenie i wiele z nich uzyskuję.

Znów będziemy pracowali z mantrą pańdż szabad – Sa Ta Na Ma – tym razem w aspekcie równoważenia tattw, jako odpowiednik rozbijaniu atomu, mamy wtedy S. T, N, M oraz A – stąd pańdż (pięć) – pomimo że wydaje się, że jest tylko cztery: Sa Ta Na Ma. YB mówił, że mantra to piąty wymiar. W latach siedemdziesiątych mówił o rozwijaniu kalibru istoty ludzkiej. Zaś ta szczególna krija – Triwani Krija albo Krija Potrójnej Gangi – jak ją nazwał ­ jest bardzo wyjątkowa i fascynująca, gdyż używa bardzo wyjątkowej mudry, ułożenia dłoni. Kiedy ułożymy dłonie w tym położeniu i posiedzimy przez chwilę, to poczujemy, że się zmieniliśmy.

Oczywiście, śpiewamy mantrę na dostrojenie się, Ong Namo Guru Dejw Namo, trzykrotnie, a oto mudra – jest bardzo wyjątkowa: kciuki stykają się opuszkami, palce Jupitera (wskazujące) stykają się, następnie krzyżujemy palce Saturna (środkowe; Nirvair układa palec środkowy prawej dłoni nad palcem lewej dłoni), stykamy palce serdeczne, palce Słońca oraz krzyżujemy małe palce, palce Merkurego. Kciuki odciągamy ku sobie i umieszczamy mudrę przed sobą na wysokości Ośrodka Serca. Oczy będą zamknięte. Powiedział, żeby po prostu siedzieć w tej pozycji przez jakiś czas i zacząć oddychać powoli i głęboko i odczuć, że nastąpiła zmiana. Po jakimś czasie tego wolnego, głębokiego oddychania, kontynuując taki oddech – to jest bardzo ważne – zaczynamy w myślach śpiewać mantrę SA TA NA MA i podobnie jak w Kirtan Kriji zaczynami wywierać nacisk palcami. Przy sylabie SA wywieramy nacisk kciukami i palcami wskazującymi, przy TA naciskamy na siebie jednocześnie palce środkowe, Saturna i kciuki, przy NA palce serdeczne, Słońca, i kciuki, MA – małe palce i kciuki. YB powiedział, że siła nacisku powinna wynosić 2 do 4 kg.

Na początku może to być pewnym wyzwaniem, żeby wejść i utrzymać rytm mantry i nacisku palców, ale YB powiedział, że to zrównoważy naszą wschodnią i zachodnią półkulę, równoważy mózg, co z kolei daje nam sposobność do porzucenia swoich neurotycznych zachowań, neuroz – dobry pomysł.

Wielokrotnie uczyłem tej medytacji, ostatnio zwłaszcza w Los Angeles i jest bardzo silnie działająca i zabawna w szczególny sposób. Róbmy więc to przez 11 minut, powolny głęboki oddech, w myślach śpiew pańdż szabad, Sa Ta Na Ma naprzemiennie naciskając palce wzajemnie. Nie podał szczególnego zakończenia, więc po prostu głęboki wdech, opuść dłonie luźno na podołek i siedź odczuwając skutek kriji, potem zakończ praktykę śpiewem „Niech cię wieczny słońca blask...” i trzy długie Sat Nam, i to właśnie będziemy robić w lipcu – Kriję Potrójnej Gangi, Triwani Kriję.

Sat Nam

 

 

 

 

Relaks i krążenie dla oczu

Yogi Bhadżan, 1972

1). Usiądź z nogami wyprostowanymi do przodu, trzymając je razem. Skłoń się do przodu i chwyć za paluchy stóp, kładąc kciuk na paznokciu palucha i owijając go palcami wskazującym i środkowym, które naciskają na paluch od spodu. Unieś plecy, odciągając się od paluchów. Lekko unieś głowę. Zamknij powieki i zroluj oczy  ku górze. Normalnie unosimy oczy tylko nieznacznie. W tym ćwiczeniu zroluj oczy tak daleko w górę, jak możesz. Skupiaj się myślowo na punkcie między brwiami. Oddychaj długo i głęboko przez 3 minuty. Głęboki wdech, wstrzymaj na krótko oddech, a potem rozluźnij pozycję.

 

2). Siądź w pozycji łatwej. Utrzymuj prosty kręgosłup i spleć dłonie na podołku w Zamknięciu Wenus. Delikatnie unieś oczy do góry i skupiaj się na punkcie pomiędzy brwiami.  Wyobrażaj sobie punkt trzeciego oka jako białe lub niebieskawo-białe światło. Dostrzegaj dysk światła przy brwiach. Wysyłaj więcej światła poprze ten dysk. Rzuć się w tę rzekę światła, która wartko płynie od brwi ku nieskończoności. Oddech jest odprężony i medytacyjny. Kontynuuj przez 3 minuty.

 

3). Pozycja jak poprzednio. Zroluj oczu do góry i skupiaj się przez tył głowy w kierunku jakiegoś punktu na horyzoncie. Oddech uczyń bardzo powolnym i głębokim. Wyobrażaj sobie, iż możesz dokładnie widzieć scenę taką, jaką jest. Kontynuuj przez 3 minuty. Następnie wdech i zatrzymaj z mulbandh na 30–60 sekund, potem rozluźnij pozycję.

 

4). Siądź w pozycji łatwej. Dłonie ułóż w gjan mudrze na kolanach, ręce proste w łokciach. Zamknij zupełnie powieki. Zacznij powolne krążenia oczami 8 razy w jedną stronę a potem 8 razy w drugą. Kontynuuj ten ruch przez 3 minuty. Wdech, zatrzymaj na 30 sekund i rozluźnij pozycję.

5). Medytuj. Siedź w pozycji łatwej z prostym kręgosłupem. Zapleć palce dłoni w uchwyt młotkowy: wnętrza dłoni zetknięte razem, palce zaplecione, czubki palców trzymają kostki kłykci drugiej dłoni, kciuki są skrzyżowane i trzymane ściśle. Ułóż dłonie przed splotem słonecznym, nieco od ciała. Wyprostuj w górę oba kciuki zetknięte ze sobą bokami. Wypchnij dolny odcinek kręgosłupa do przodu i zastosuj zamknięcie szyi. Bez zginania szyi popatrz na dół, aż będziesz widzieć końce kciuków. Skupiaj oboje oczu na kciukach. Oddychaj długim, głębokim, całkowitym oddechem. Utrzymuj stałe i głębokie tempo oddechu. Nie pozwól oczom mrugać. 

Kontynuuj przez 6 do 11 minut. Następnie głęboki wdech, zroluj oczu ku górze i zamknij powieki. Wstrzymuj oddech przez 30–60 sekund. Odprężaj się całkowicie przez kilka minut.

 

 

 

Komentarz:

Kiedy już masz jakiś problem fizyczny, może być bardzo trudno się go pozbyć. O wiele mądrzej jest zapobiegać. Ten zestaw jest dla zapobiegania problemów ze wzrokiem. Występuje pewien wewnętrzny, nawykowy wzorzec skupienia dla oczu. Ów wzorzec kształtuje praca, jaką wykonujemy, gesty, jakie zapożyczamy od innych oraz nasza wewnętrzna emocjonalna postura wpływająca na to, na czym się skupiamy. Wiele problemów powstaje poprzez nadużywanie tego wzorca. Trzeba rozluźniać ten wzorzec i pozwalać na zmianę krążenia, aby odżywiać obszary, które owe nawykowe wzorce zaniedbują.

 

Ta krija osiąga to poprzez skuteczne połączenie zmiany wzorca i odprężenia. Praktykuj tez zestaw przez 40 dni i potem zauważ, o ile mniej jest napięcia, kiedy czytasz bądź pracujesz przy komputerze.

 

Pierwsze ćwiczenie wywołuje ucisk na gruczoł naczelny, którym jest przysadka. Alarmuje to ciało do zmiany we wzorcu. Poprawia również krążenie dla nowego wzorca. Ta pozycja uwalnia chroniczne napięcie, jaki buduje się na spodzie kręgosłupa i szyi. Drugie odpręża oczy. Zwiększa zdolność oczu do zdrowienia i wytwarza optymistyczną postawę emocjonalną. Trzecie odwraca punkt skupienia ku lustrzanemu odbiciu za Tobą. Jest to jeden z paru klasycznych punktów skupienia. Pobudza to pamięć i otwiera psychiczne funkcje mózgu. Odwraca wiele z nawykowych wzorców skupienia i pozwala na uzyskanie nowej giętkości sześciu mięśniom regulującym położenie oczu. Czwarte ćwiczy wszystkie mięśnie i odpręża ciało. Piąte poprawa widzenie przy czytaniu, przełamuje chroniczne napięcie w szyi prowadzące do niektórych kłopotów z oczami oraz poprawia zdolność do podejmowania decyzji.