medytacja kwietniowa

Submitted by ad on Mon, 03/16/2009 - 14:22

Medytacja miesiąca

kwiecień 2018

Sat Nam. Jestem Nirwair Sing Khalsa. Oto jesteśmy w miesiącu kwietniu i będziemy znów praktykować coś z książki „Krija”. To są krije i medytacje, które poznałem we wczesnych czasach uczenia się u Yogi Bhadżana. Będziemy wykonywać kriję pod nazwą Khyan Karam Krija, pierwszą jej odmianę, której nauczał 19 września 1977 roku. Będziemy ją praktykować znów z Mul mantrą; jest ona początkiem Dżapdżi, modlitwy i poematu Guru Nanaka, i Yogi Bhadżan powiedział, że ta mantra jest esencją uświęconych pism Sikhów tworzących Siri Guru Granth Sahib. Podobnie jak praktykowaliśmy w ubiegłym miesiącu, chciałbym, byście doświadczali jej z osobistego punktu widzenia. Nie umieszczajmy doświadczenia na zewnątrz siebie; sprowadzajmy doświadczanie do środka i poznawajmy nieznane w sobie samych.

To bardzo ciekawe, dłonie będziemy mieć ułożone na podołku, najpierw oczywiście wykonujemy trzykrotnie mantrę na dostrojenie się, Ong Namo Guru Dev Namo, potem dłonie po prostu spoczywają delikatnie na podołku, siedź prosto, pierś w górę, broda równo. Są przy tym możliwe trzy ułożenia oczu. Normalnie można mieć przy tym oczy wpół otwarte, na dziewięć dziesiątych zamknięte – jedną dziesiątą otwarte, lub całkowicie zamknięte. Mul mantrę śpiewa się na głos, a potem wstrzymuje się oddech na wydechu i powtarza ją w myślach. Gdy słucha się jego wykładu, który nawiasem mówiąc jest fantastyczny, to śpiewał on mantrę w dość umiarkowanym tempie:

EK ONG KAR, SAT NAM, KARTA PURKH, NIRWO, NIRWER, AKAAL MURT, ADŻJUNI, SEJBHANG, GUR PRASAD, DŻAP! AAD SACZ, DŻJUGAD SACZ, HEIBHI SACZ, NANAK HOSI BHI SACZ (około 20 sekund na jedno powtórzenie).

Główną sprawą jest wstrzymywanie tak długo oddechu, które jest pewnym wyzwaniem, więc można śpiewać również nieco szybciej (w tempie około 11-12 sekund na powtórzenie) i wtedy oddech wstrzymujemy krócej, lecz chodzi o utrzymanie takiego samego tempa przy śpiewie na głos i powtarzaniu mantry w myślach na wstrzymanym oddechu po wydechu. Jeśli chce się doświadczyć tego w sposób żywy i rozciągnąć to nieco dla bardzo mocnego skutku, wtedy warto skorzystać z nagrania użytego w zeszłym miesiącu, czyli nagrania Simran Kaur i Kirtan Singha w wersji tantrycznej; jest to trochę dłuższe pod względem wstrzymania oddechu, lecz warto sobie tego spróbować.

Yogi Bhadżan powiedział bardzo dużo na temat tej Adi Kriji. Wykonujmy ją przez 11 minut, można wydłużyć ją do 31 minut i na zakończenie odczuwać rodzaj nieważkości, nasz głos uzyska magnetyczną jakość. Sprowadza to odmłodzenie całego ciała, przywraca naszą młodość lub ją podtrzymuje. Warto ją więc praktykować, gdyż jest to zarówno pranajama, jak i mantra.

Tak więc w tym miesiącu będziemy wykonywać ją, śpiewać Mul mantrę jedenaście minut dziennie na głos, personalizując ją i doznając tego doświadczenia; jest ono fantastyczne. Po powtórzeniu śpiewu na głos wstrzymuje się oddech na wydechu i śpiewa w myślach. Nie ma jakiegoś szczególnego sposobu zakończenia kriji, zaś ja zawsze zalecam, by siedzieć w ciszy i doświadczać stanu siunija, ciszy, spokoju, bezruchu, potem wytrząsnąć dłonie nad głową i całe ciało, a potem udać się do swoich zajęć. Na pewno sprawi nam to radość i będziemy to robić przez cały kwiecień.

 

 

Sat Nam

 

 

 

 

Relaks i krążenie dla oczu

Yogi Bhadżan, 1972

1). Usiądź z nogami wyprostowanymi do przodu, trzymając je razem. Skłoń się do przodu i chwyć za paluchy stóp, kładąc kciuk na paznokciu palucha i owijając go palcami wskazującym i środkowym, które naciskają na paluch od spodu. Unieś plecy, odciągając się od paluchów. Lekko unieś głowę. Zamknij powieki i zroluj oczy  ku górze. Normalnie unosimy oczy tylko nieznacznie. W tym ćwiczeniu zroluj oczy tak daleko w górę, jak możesz. Skupiaj się myślowo na punkcie między brwiami. Oddychaj długo i głęboko przez 3 minuty. Głęboki wdech, wstrzymaj na krótko oddech, a potem rozluźnij pozycję.

 

2). Siądź w pozycji łatwej. Utrzymuj prosty kręgosłup i spleć dłonie na podołku w Zamknięciu Wenus. Delikatnie unieś oczy do góry i skupiaj się na punkcie pomiędzy brwiami.  Wyobrażaj sobie punkt trzeciego oka jako białe lub niebieskawo-białe światło. Dostrzegaj dysk światła przy brwiach. Wysyłaj więcej światła poprze ten dysk. Rzuć się w tę rzekę światła, która wartko płynie od brwi ku nieskończoności. Oddech jest odprężony i medytacyjny. Kontynuuj przez 3 minuty.

 

3). Pozycja jak poprzednio. Zroluj oczu do góry i skupiaj się przez tył głowy w kierunku jakiegoś punktu na horyzoncie. Oddech uczyń bardzo powolnym i głębokim. Wyobrażaj sobie, iż możesz dokładnie widzieć scenę taką, jaką jest. Kontynuuj przez 3 minuty. Następnie wdech i zatrzymaj z mulbandh na 30–60 sekund, potem rozluźnij pozycję.

 

4). Siądź w pozycji łatwej. Dłonie ułóż w gjan mudrze na kolanach, ręce proste w łokciach. Zamknij zupełnie powieki. Zacznij powolne krążenia oczami 8 razy w jedną stronę a potem 8 razy w drugą. Kontynuuj ten ruch przez 3 minuty. Wdech, zatrzymaj na 30 sekund i rozluźnij pozycję.

5). Medytuj. Siedź w pozycji łatwej z prostym kręgosłupem. Zapleć palce dłoni w uchwyt młotkowy: wnętrza dłoni zetknięte razem, palce zaplecione, czubki palców trzymają kostki kłykci drugiej dłoni, kciuki są skrzyżowane i trzymane ściśle. Ułóż dłonie przed splotem słonecznym, nieco od ciała. Wyprostuj w górę oba kciuki zetknięte ze sobą bokami. Wypchnij dolny odcinek kręgosłupa do przodu i zastosuj zamknięcie szyi. Bez zginania szyi popatrz na dół, aż będziesz widzieć końce kciuków. Skupiaj oboje oczu na kciukach. Oddychaj długim, głębokim, całkowitym oddechem. Utrzymuj stałe i głębokie tempo oddechu. Nie pozwól oczom mrugać. 

Kontynuuj przez 6 do 11 minut. Następnie głęboki wdech, zroluj oczu ku górze i zamknij powieki. Wstrzymuj oddech przez 30–60 sekund. Odprężaj się całkowicie przez kilka minut.

 

 

 

Komentarz:

Kiedy już masz jakiś problem fizyczny, może być bardzo trudno się go pozbyć. O wiele mądrzej jest zapobiegać. Ten zestaw jest dla zapobiegania problemów ze wzrokiem. Występuje pewien wewnętrzny, nawykowy wzorzec skupienia dla oczu. Ów wzorzec kształtuje praca, jaką wykonujemy, gesty, jakie zapożyczamy od innych oraz nasza wewnętrzna emocjonalna postura wpływająca na to, na czym się skupiamy. Wiele problemów powstaje poprzez nadużywanie tego wzorca. Trzeba rozluźniać ten wzorzec i pozwalać na zmianę krążenia, aby odżywiać obszary, które owe nawykowe wzorce zaniedbują.

 

Ta krija osiąga to poprzez skuteczne połączenie zmiany wzorca i odprężenia. Praktykuj tez zestaw przez 40 dni i potem zauważ, o ile mniej jest napięcia, kiedy czytasz bądź pracujesz przy komputerze.

 

Pierwsze ćwiczenie wywołuje ucisk na gruczoł naczelny, którym jest przysadka. Alarmuje to ciało do zmiany we wzorcu. Poprawia również krążenie dla nowego wzorca. Ta pozycja uwalnia chroniczne napięcie, jaki buduje się na spodzie kręgosłupa i szyi. Drugie odpręża oczy. Zwiększa zdolność oczu do zdrowienia i wytwarza optymistyczną postawę emocjonalną. Trzecie odwraca punkt skupienia ku lustrzanemu odbiciu za Tobą. Jest to jeden z paru klasycznych punktów skupienia. Pobudza to pamięć i otwiera psychiczne funkcje mózgu. Odwraca wiele z nawykowych wzorców skupienia i pozwala na uzyskanie nowej giętkości sześciu mięśniom regulującym położenie oczu. Czwarte ćwiczy wszystkie mięśnie i odpręża ciało. Piąte poprawa widzenie przy czytaniu, przełamuje chroniczne napięcie w szyi prowadzące do niektórych kłopotów z oczami oraz poprawia zdolność do podejmowania decyzji.